Pod pojmem změněný stav vědomí si často představujeme rovnou hluboký trans, hypnózu nebo stavy vyvolané drogami. Za změněný stav vědomí však může být považován jakýkoli stav odlišný od nejběžnějšího bdělého stavu beta. Může jím být tedy i lehce uvolněný stav alfa, který prožíváme běžně hned po probuzení, před spaním nebo třeba na záchodě. Jaké stavy vědomí tedy rozlišujeme a čím se vyznačují?
Stavy vědomí rozlišujeme podle délky mozkových vln, které v danou chvíli převládají. O mozkových vlnách se ve vědě začalo mluvit už koncem 19. Stolení, ale teprve s vynálezem EEG (elektroencefalogramu) bylo možné existenci vln dokázat a rozlišit jejich níže popsané podoby.
Co jsou mozkové vlny?
Mozkové vlny jsou součást elektromagnetického pole, které vzniká kolem mozku díky elektrické aktivitě neuronů. Při popisu stavu vědomí mluvíme o vlnové frekvenci, na které náš mozek funguje. Nejčastěji rozlišujeme pět druhů – Alfa, Beta, Gama, Delta a Theta. Během našeho života jsou aktivní všechny a mozek je mění ve vztahu k okolnostem a psychickému rozpoložení.
Mozkové vlny měříme v jednotkách Hertz (Hz). Dá se říct, že čím více Hz, tím „rychlejší“ je vlna a aktivnější naše duševní naladění.
Stav beta je běžný bdělý stav, kdy probíhá logicko-analytické uvažování. Jsme čilí, pracujeme, konverzujeme, zaměřujeme na řešení problémů. Jsme zaměřeni na vnější svět.
Přirozeně jsme ve stavu beta většinu dne.
Čím více jsme ve stresu, jsme podrážděnější nebo máme strach, tím vyšší je frekvence. Nižší frekvence je při pocitu únavy nebo ospalosti.
Alfa je stav uvolnění, kdy jsme méně zaměřeni na vnější svět a více na vnitřní. V tomto stavu odpočíváme nebo můžeme zažívat stav flow (jsme činností pohlceni tak, že nevnímáme čas ani okolí). V tomto stavu nejčastěji míváme náhlé vhledy a kreativní nápady. Alfa je síla přítomného okamžiku, je tady a teď v současnosti. Alfa je klidový stav mozku, kdy máme lepší přístup k podvědomí.
Ve stavu alfa jsme přirozeně po probuzení nebo před spaním, při denním snění, soustředěném čtení, kdy jsme pohlcení příběhem, při zaujatém sledování televize či poslechu hudby. Také když „jedeme na autopilota“ a moc u toho nepřemýšlíme. V tomto stavu jsme také když jsme na záchodě nebo ve sprše.
Do hladiny alfa se můžeme dostat obecně zklidněním mysli. Funguje zaměření na dech nebo emočně neutrální objekt, různé relaxační nebo meditační techniky.
Duševní pohoda, kterou Alfa vlny vyvolávají, zlepšuje kvalitu spánku, učení, zvyšuje produktivitu a zlepšuje naši imunitu. Zvýšení alfa vln může také zvýšit tvou kreativitu. Ve studii z r. 2015 vědci našli důkaz, že je možné výrazně zlepšit kreativitu, pokud by se zaměřili konkrétně na posílení alfa vln v našem mozku.
Stav theta je hlubší než alfa. Naše smysly jsou staženy z vnějšího světa a zaměřeny na signály pocházející zevnitř. Je to stav, který běžně zažíváme během probuzení nebo při usínání a při lehkém spánku. Lze trénovat pomocí různých technik a zažívat tak i během bdění.
Theta vlny dominují při silném emotivním cítění, ve stavech rozkoše, v hluboké meditaci nebo při různých metodách sloužících k přeprogramování podvědomých vzorců. V tomto stavu máme přímý přístup k podvědomí a můžeme změnit jeho strukturu (změna našich přesvědčení, změna návyku, našeho chování a vzoru myšlení). Z tohoto důvodu stav theta využívám při sezeních s klienty.
Do theta stavu se můžeme dostat např. meditací přes hladinu alfa nebo vizualizačními technikami. V tomto stavu jsme i v hypnóze nebo autohypnóze.
Theta je naší bránou k učení, paměti a intuici. Během těchto frekvencí dochází ke zkvalitňování dlouhodobé paměti a schopnosti nacházet neobvyklá až vizionářská řešení. Dochází k prohloubení intuice a v některých momentech se lze setkat se svým vlastním nevědomím.
Mozkové vlny delta jsou nejpomalejší (nízkofrekvenční a hluboce pronikající, jako bubnový rytmus). Jsou generovány v nejhlubší meditaci a bezesném spánku. Vlny delta pozastavují vnější vědomí a jsou zdrojem empatie.
V deltě jsme v hlubokém spánku, hluboké meditaci, v bezvědomí nebo komatu, při anestezii během operace. Tato úroveň vědomí může být někdy doprovázena „zážitky blízké smrti“.
Při těchto frekvencích dochází k hloubkové regeneraci organismu, proto je pro proces hojení a léčení nezbytný hluboký spánek.
Gama mozkové vlny jsou naopak nejrychlejší z frekvencí mozkových vln. Jsou dominantní v situacích, kdy vystavujeme náš mozek náročným úkolům.
Vědci zjistili, že jsou vysoce aktivní ve stavech bezpodmínečné lásky a altruismu. Předpokládá se, že gama vlny modulují vnímání a vědomí. Ve stavu gama jsme při složitých vizualizacích, REM spánku nebo anestezii. K převaze gama vln dochází i při velikém stresu, kdy dochází k odemykání potenciálu člověka. Například když po autohavárii je matka schopna nadzvednout auto, aby vyprostila své dítě.
U vln gama však není jasná vědecká shoda, takže informace z různých zdrojů se mohou lišit.
Různé stavy vědomí a druhy mozkových vln přicházejí automaticky s tím, jak prožíváme svět kolem nás. Se změněnými stavy vědomí se dá i vědomě pracovat a využívat je s pomocí různých technik, např. meditace, a je to velice prospěšné.
Obecně platí, že v dnešní době na člověka působí příliš mnoho podnětů, a tak příliš času pobýváme ve stavu beta. Je doporučeno využívat relaxační a jiné techniky k tomu, abychom byli více v hladině alfa nebo i gama. Můžeme se tak vyhnout nejrůznějším problémům, jako úzkostným poruchám, problémům se spánkem, nočním můrám, impulzivnímu chování, agitované depresi nebo chronické bolesti. Zároveň můžeme výrazně zlepšit paměť, kreativitu, emoční vyrovnanost atd. Doporučuji proto do své denní rutiny zařadit alespoň několikaminutovou meditaci nebo jiné relaxační techniky.
Změněných stavů vědomí se využívá také k čištění a přeprogramování podvědomých vzorců tak, aby podvědomá mysl pracovala pro vás, nikoli proti vám. Pokud by vás toto využití zajímalo víc, neváhejte mě kontaktovat.
————————————————————————————————–
Zdroje:
5 Types Of Brain Waves Frequencies: Gamma, Beta, Alpha, Theta, Delta. Mental health daily [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné z: https://mentalhealthdaily.com/2014/04/15/5-types-of-brain-waves-frequencies-gamma-beta-alpha-theta-delta/
Functional role of frontal alpha oscillations in creativity. Science Direct [online]. [cit. 2020-08-06]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0010945215001033?via%3Dihub
Mozkové vlny [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné z: https://www.mentem.cz/blog/mozkove-vlny/
STIBAL, Vianna. ThetaHealing: introducing extradordinary energy healing modality. Revised and updated. Carlsbad, California: Hay House, [2020]. ISBN 978-140-1929-282.