Angína bez antibiotik? Jak se uzdravit a co pomohlo mně

Bolest v krku taková, že ani polknout nejde. Horečka. Ani nemá smysl to měřit, přes 38°C to bude určitě. Co teď? Do čekárny u doktora? Nebo důvěřovat sobě a svému tělu?

Proč nebrat antibiotika

Léky a moderní medicínu neodsuzuji. Jen si myslím, že se využívají často v případech, kdy to není nutné. Tím dlouhodobě našemu tělu spíše škodíme, než abychom mu pomáhali.

„Vymlácení“ bakterií, které potřebujeme pro naše zdraví
Proč lidé mívají po antibiotikách průjem? Proč se po nich ženám zhoršují mykózy a další problémy?

Náš organismus obývají přátelské bakterie, které pomáhají udržovat tělo v rovnováze. Jedná se hlavně o bakterie ústní a střevní mikroflóry. Tyto bakterie jsou velice důležitou součástí našeho imunitního systému, mají vliv i na obezitu nebo na psychiku.
Nevýhodou mnohých antibiotik je, že vyhubí nejen bakterie způsobující nemoc, ale také ty, které potřebujeme a které nám pomáhají. Samozřejmě pomáhá užívání probiotik, ne však stoprocentně.

Negativní vliv na imunitní systém
Tím, že nepřátelské bakterie vyhubíme antibiotiky, náš imunitní systém nebude mít potřebu tvořit si přirozené protilátky. To má negativní dopad na získanou imunitu a obranyschopnost těla do budoucna.

Rezistence bakterií
Časté nebo nesprávné užívání antibiotik vede k tomu, že na ně antibiotika přestávají působit. Dá se říct, že dáváme vzniknout odolnějším a zákeřnějším bakteriím.

Zátěž jater a ledvin
Antibiotika nejsou našemu tělu vlastní a výrazně zatěžují organismus při jejich zpracování a vylučování. To je také důvod, proč se při braní antibiotik a nějakou dobu poté nedoporučuje například pít alkohol a dokonce ani sportovat. Pokud to jde jinak, proč takto nadměrně zatěžovat organismus.

Toto všechno jsou důvody, proč jsem se rozhodla antibiotika nebrat. Jsou ale i případy, kdy je lepší zajít k lékaři.

Kdy antibiotika ano 

Pokud se do dvou dnů od nastolení „uzdravovacího režimu“ nezačne stav zlepšovat a horečka neustoupí, je možné, že se antibiotikům nevyhnete. Pokud to bude možné, doporučuji si nechat předepsat nějaká úzkospektrá.

Jak na angínu bez antibiotik

 

Zastávám názor, že tělo onemocní jen v případě, že selže více faktorů.

  • Člověk je přetížený, příliš ve stresu a nedovolí si pořádně odpočinout.
  • Je zanesený toxiny ze stravy a ze životního prostředí a tělo je tím oslabené.
  • Tělu často chybí některé mikroživiny – vitaminy a minerály, které jsou klíčové pro fungování imunitního systému a celkově ke správnému fungování těla.

Moje léčba vesměs odpovídá napravování toho, co selhalo. K tomu podporuji imunitní systém tím, co vím, že mu pomůže „vraždit“ bakterie a nebude to příliš zatěžovat moje tělo.

Klidový režim

Asi každý máme ve svém okolí střelce, kteří počkají, až horečka opadne na přijatelných 37, a mažou do práce. To může prodloužit dobu léčby a způsobit, že se nemoc relativně brzy vrátí. Opravdu důrazně doporučuji minimálně týden zůstat v klidu doma. Může vám to výrazněji pomoct i po psychické stránce.

Tělo je naprosto geniální nástroj, a pokud mu nebudeme bránit, z většiny nemocí se dokáže uzdravit samo. Jenže na to musí mít dostatek klidu a energie.

Detox a odlehčení tělu

Býváme přetížení nejen po psychické, ale i po fyzické stránce. Pořád do těla cpeme potraviny, které nám ne úplně prospívají. A nemyslím jen svíčkovou se šesti nebo buřty. Bohužel i v dnešní zelenině a ovoci bývá chemie jako v menší továrně. K tomu toxiny z ovzduší a z nezdravé kosmetiky.

Běžně se s tím tělo dokáže vypořádávat. Nemoc ale naznačuje, že už se toho nastřádalo příliš. A tak by bylo dobré mu aspoň na chvíli odlehčit. Jak?

Voda
Pít hodně vody. Říká se to pořád. Při nemoci je to ale ještě důležitější.

Jídlo
Nemáte hlad? Bolí vás v krku tak, že ani nechcete jíst? Tak poslouchejte tělo a tolik nejezte. Dejte si něco lehčího, třeba jen rozmačkaný banán. Jezte jen to, na co budete mít skutečně chuť a ucítíte, že to v tu chvíli vašemu tělu pomůže. Tím odpadá cokoli smaženého, těžká česká jídla a další nezdravé věci. Odlehčete si, nejezte zvykově a poslouchejte, co vaše tělo skutečně potřebuje.

Detox obecně
Velmi vhodné je preventivně podporovat tělo pravidelnou detoxikační kůrou. Ideální je jednou za čas na pár týdnu řízeně méně a zdravě jíst, více pít vodu, zařadit detoxikační byliny (např. kopřivu) a případně využít nějaké detoxikační doplňky stravy (já mám nejraději Tegreen).

Podpora imunitního systému

Aby se náš stav začal zlepšovat, je dobré nakopnout imunitní systém. Říká se, že na to je nejlepší vitamín C. Po pravdě doma ho  mám, ale vůbec jsem na něj chuť neměla. Už jsem se svým tělem sladěná tak, že díky tomu poznám, jestli moje tělo danou věc chce, nebo ne. Proto jsem ho nezačala užívat. To ale neznamená, že vám nepomůže, vyzkoušejte vše, z čeho budete mít dobrý pocit.

Já místo céčka začala brát tabletky hlívy s rakytníkem a echinaceové kapky. Začala jsem pít po litrech čaj ze šalvěje, který má antibakteriální účinky. Když se mi bakterie přesunuly z krku do nosohltanu, tak jsem šalvějový čaj dokonce i inhalovala. Opět hodně pomohl. Šalvěj jsem střídala s kopřivovým čajem na detox. Do čaje jsem si přidávala domácí med. Kvůli zachování všech prospěšných látek je ale dobré med přidávat až když čaj trochu vychladne. Na imunitu je super ještě vitamín D a omega 3 mastné kyseliny. Takže jsem vylezla na slunko jakmile jsem toho byla schopná a užívala jsem Marine omega.

Také můžete jíst vitamíny nabušené superpotraviny jako goji, maca atd. Já jsem se bez nich obešla, ale určitě je můžete vyzkoušet, věřím, že vám pomůžou.

Pokud se rozhodnete užívat doplňky stravy, dobře vybírejte ty kvalitní. Pokud vitamíny a minerály, tak ne vzniklé chemickou syntézou, ale přírodního původu. Sledujte vstřebatelnost, některé doplňky mají i nižší než 5 %. Ty by vám moc nepomohly, akorát byste platili za předraženou moč. Lépe si připlatit za kvalitu. U omega 3 sledujte, jestli neobsahuje těžké kovy. Pokud byste chtěli poradit kde a co pořídit, klidně se ozvěte. Na stravu a doplňky stravy jsem byla jeden čas maniak, ráda poradím.

Trocha chemie do krku?

Bolest v krku bývá při angíně ukrutná, proto nepohrdám spreji do krku a pastilkami, které uleví od bolesti. Čím méně chemické, tím lepší, jistě. Ale prvních pár dní jsem při své angíně bolestí ani nemohla spát. A v takové chvíli bez výčitek sahám po přípravku s lidokainem. Mně se nejvíce osvědčil Strepsils Plus.

Spánek

Při spánku tělo nejlépe regeneruje a zrychlují se uzdravovací procesy. Proto zkrátka doporučuji spát co nejvíce. Pozor na sjíždění seriálů a udržování se vzhůru přestože jsme unavení a chtělo by se nám spát. Lepší je si pustit audioknihu bez vlivu modrého světla z monitoru a případně „odpadnout“.

Dobrá nálada

Vše je v hlavě. A nemyslím jen na placebo efekt, na kterém je krásně vidět, že mysl dokáže přesvědčit tělo k uzdravení. Je prokázané, že dobrá nálada a smích skutečně posilují imunitní systém a tlumí bolest.
Takže dělejte cokoli, co vám zvedne náladu. Zavolejte si s přáteli, poslouchejte vtipy Zdeňka Izera, čtěte zamilovanou knížku. Já mám nejraději stand up comedy a seriál The Big Bang Theory, který mě rozesměje zaručeně.

Shrnutí

  • Antibiotika jsou fuj.
  • Antibiotika jsou lepší než umřít. Pokud horečka po dvou dnech samoléčby nezačne klesat, běžte k doktorovi.

Jak se vyléčit bez antibiotik?

  • Důvěřujte svému tělu, je geniální a samoopravovací. Věřte, že se uzdravíte.
  • Zůstaňte doma aspoň týden a odpočívejte. Dobrá nálada je základ, takže si pusťte komedii, čtěte oblíbenou knížku nebo poslouchejte stand up comedy.
  • Pijte hodně vody. Jezte jen to, na co máte skutečně chuť a co vaše tělo potřebuje.
  • Pomůže naboostování imunity bylinkami, superpotravinami nebo doplňky stravy. Já jsem zvolila šalvěj a kopřivu (bylinné čaje), echinaceu (kapky), hlívu s rakytníkem (tabletky), omegu 3 mastné kyseliny (tobolky) a sluníčko.
  • Buďte na sebe hodní, opečujte se. A pokud vás v krku bolí hodně, bez výčitek si dejte i nějaké chemické pastilky nebo sprej proti bolesti.

Dejte vědět, jaký názor máte na léčbu vy a co vám pomohlo uzdravit se.

S přáním pevného zdraví
Káťa

 

Články o antibiotikách, ze kterých jsem čerpala informace:

Střevní mikrobiom a imunitní systém
Střevní mikrobiom a obezita
Střevní mikrobiom a vliv na psychiku
Prospěšnost některých bakterií pro naše tělo
Rezistence na antibiotika
Rezistence bakterií a předepisování antibiotik
Vylučování léků z našeho těla

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.